Poruszając się ulica Świebodzińską mijamy kościół, następnie przystanek autobusowy i po prawej stronie boisko piłkarskie.
Przy zabudowaniach leśniczówki skręcamy w prawo. Droga prowadzi do łąki przed lasem, tu skręcamy w lewo. Jesteśmy nad jeziorem Lubie.
Jezioro to ma bardzo czystą wodę o I klasie czystości. Maksymalna głębokość to 35 m. Jest to wyśmienity akwen dla płetwonurków i wędkarzy. Położenie jeziora przy wysokim brzegu moreny oraz ładna ścieżka spacerowa zachęcają do wędrówki. Mijamy strumyk ze źródlaną wodą i dochodzimy do niestrzeżonej plaży. Droga biegnąca przy brzegu jeziora lekko skręca, widzimy pochylona brzozę (tło do fotografii). Docieramy do końca jeziora.
Idziemy małym wąwozem aż do drogi brukowej a następnie asfaltowej. Pokonaliśmy połowę szlaku. Przed nami zabytkowy most rolkowy w Nowej Wiosce.
Zatrzymujemy się na chwilę a z tablicy informacyjnej dowiadujemy się jak powstały zabytki na Lubrzańskim Szlaku Fortyfikacji. Kolejny odcinek prowadzi do kościoła w Nowej Wiosce.
Po drodze mijamy pomnik ustawiony dla upamiętnienia byłych mieszkańców wsi, ofiar I Wojny Światowej. Od kościoła droga biegnie środkiem wsi do jez. Goszcza.
Po przeciwnej stronie jeziora widzimy pomost i ośrodek wypoczynkowy, na którym odbywa się doroczne święto „Noc Nenufarów”. Idziemy brzegiem jeziora i docieramy do wysokiej skarpy. Dochodzimy do domków letniskowych i mijamy ośrodek wypoczynkowy Uniwersytetu Zielonogórskiego. Końcowy odcinek szlaku prowadzi nad kanałem rzeki Rakownik. Przed nami widoczne zabudowania młyna i przystań kajakowa. Mijamy śluzę forteczną. Do końca trasy pozostał krótki odcinek. Kończymy wycieczkę odpoczynkiem przed pomnikiem czołgu. Ogólna długość szlaku to 7900 metrów. Szlak jest w pełni oznakowany, na trasie znajdują się parkingi rowerowe i miejsca na odpoczynek. W miejscach szczególnie interesujących ustawione są tablice informacyjne z opisem tych miejsc.