Noc Nenufarów - jest sztandarową imprezą Gminy Lubrza, która stała się wizytówką regionu.

Impreza ta w założeniu jej organizatorów ma mieć charakter rodzinny. Począwszy od 1997 r. Noc Nenufarów odbywa się cyklicznie w trzecią sobotę lipca.

Noc Nenufarów

Podczas trwania imprezy publiczność ma okazję zobaczyć liczne występy artystyczne np. : zespoły muzyczne, teatry, szkoły tańca, zespoły dziecięce. Kulminacyjnym punktem jest baśniowe widowisko na wodzie, przygotowane przez mieszkańców gminy. Co roku widowisko „Noc Nenufarów” opowiada legendę o miłości Ziemowita (syna Piasta Kołodzieja) do Lubrzany- córki lubrzańskiego rybaka. Piast Kołodziej przybywa z Gniezna odpocząć nad jezioro Goszcza wraz ze swoim dworem. Syn Piasta Kołodzieja- Ziemowit zamawiając połów ryb u lubrzańskiego rybaka Dobrosława, spotyka jego piękną córkę- Lubrzanę i zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Niestety wszystko to obserwuje zazdrosna wiedźma Wierzbicha, która podstępem zwabia Lubrzanę nad brzeg jeziora i zaklina ją w kwiat nenufaru. Po zniknięciu Lubrzany wszyscy rozpoczynają poszukiwania, ale na tafli jeziora pływa tylko zaklęty nenufar. Na szczęście miłość Ziemowita zwycięża złe czary Wierzbichy i Lubrzana zostaje odczarowana wyłaniając się z olbrzymiego kwiatu. Cała legenda kończy się zwycięstwem miłości i dobra.

Po spektaklu następuje pokaz sztucznych ogni, a następnie na scenie pojawia się gwiazda wieczoru. Tradycją jest, że na „Nocy Nenufarów” występuje artysta z czołówki polskich gwiazd estrady np. Maryla Rodowicz, Stachursky, Krzysztof Krawczyk, Urszula czy Łzy. Impreza trwa do białego rana, a kończy ją zabawa nad jeziorem Goszcza.

Corocznie w dniu imprezy, do Lubrzy zjeżdża około 10 000 osób (przy nieco ponad tysiącu mieszkańców miejscowości) z całego województwa lubuskiego, z tego względu „Noc Nenufarów” jest często określana mianem turystycznej wizytówki Lubrzy.